Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

AMERİKA EĞİTİM SİSTEMİ; Amerika’da yüksek lisans eğitimi 2 yıldır. Öğrenciler yaz dönemlerini de içine katarak daha kısa sürede eğitimlerini tamamlayabilmektedir. Amerika’da yüksek lisans eğitimini sadece üniversitelerde alabilirsiniz. Devlet ya da özel okullarda alınabilmektedir.  

KABUL ŞARTLARI; Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için not ortalaması (GPA) oldukça önem taşır. Genellikle 2,5 not ortalamasının altında kabul eden okullar sınırlıdır. Bunun yanı sıra kabul alabilmek için öğrencilerin İngilizce seviyelerinin oldukça ileri bir seviyede olması gerekir, İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler hazırlık programlarına katılabilirler. Kabulde aynı zamanda öğrencilerin o zamana kadar ekstra yaptıkları sosyal ve toplumsal aktiviteler de çok fazla önem taşımaktadır ve bu “extra curricular activities” olarak adlandırırlar. Amerika’da yüksek lisans programlarına kabul alabilmek için aynı zamanda GMAT / GRE sınavlarından da belirli puan almaları gerekir. Sınavlarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ets.org/gre/institutions/about/ 

EĞİTİM ÜCRETLERİ;Amerika’da Yıllık yüksek lisans ücretleri gideceğiniz üniversite ve programa göre 20,000 USD ile 80,000 USD arasında değişmektedir. 

YAŞAM MASRAFLARI; Amerika çok fazla eyalet ve şehirden oluşan bir ülkedir bu nedenle yaşam masrafları bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Aylık yaşam masrafları 800 USD den başlar ve şehirlere göre değişiklik gösterir. Los Angeles, New York gibi Amerika’ nın metropol şehirlerinde konaklama ve yaşam masrafları yükselirken orta Amerika’da, kuzey ve güneyde masraflar düşmektedir. 

ÇALIŞMA İZNİ; Amerika’da yüksek lisans eğitimi alırken yasal çalışma hakkı yoktur. Öğrenciler sadece okudukları okulun kampüsünde part-time olarak çalışabilirler. Yüksek öğrenim sürecini bitiren öğrenciler ise, program sonunda OPT (Optional Practical Training) hakkı elde ederler ve iş buldukları takdirde kalıp çalışabilirler. Okurken aynı zamanda çalışabilmek de isterseniz, Kanada Yüksek Lisans ya da İngiltere Yüksek Lisans sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. 

BİZE YAZIN