İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitimi

İRLANDA EĞİTİM SİSTEMİ; İrlanda’ da yüksek lisans eğitimi 1 yıldır. Bazı okul ve bölümlerde 1,5 yıl ya da 2 yıl da sürebilmektedir. Bir çok okul Dublin şehrinde bulunmaktadır. Özellikle Trinity College ve University College Dublin gibi okullarda yüksek lisans eğitimi almak öğrencinin kariyerini neredeyse garantilemektedir.

KABUL KOŞULLARI; İrlanda üniversitelerinde yüksek lisans alabilmek için minimum 6,00 bazı okullarda ise 6,5 düzeyinde IELTS şartı aranmamaktadır. Aynı zamanda 4’ lük sistemde minimum 2,00 not ortalaması da gerekmektedir. Başvurularda SOP yani üniversite başvuru kompozisyonu da oldukça önem taşımaktadır. İş deneyimi de bir çok programa kabulde önem taşımaktadır bu nedenle yüksek lisans başvurularında CV de istenmektedir.

EĞİTİM ÜCRETLERİ; İrlanda’ da yıllık yüksek lisans ücretleri ortalama 10,000 Euro – 18,000’ Euro arasında değişmektedir.

YAŞAM MASRAFLARI; İrlanda İngiltere’ nin aksine para birimi olarak Euro kullanmaktadır bu da öğrenciler için bir avantajdır. Yaşam çok pahalı olmasa bile konaklama fiyatları yüksektir fakat öğrenciler bir süre sonra uygun konaklama seçenekleri de bulabilmektedir. Aylık yaşam masrafı ortalama 800 – 1300 Euro civarında olacaktır.

ÇALIŞMA İZNİ; İrlanda’ da üniversite eğitim alan öğrenciler kampüs içi ya da dışı haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Aynı zamanda, İrlanda’ da yüksek lisans eğitimi sonrasında 2 yıl İrlanda’ da yasal olarak kalma ve çalışma hakkı mevcuttur.

 

BİZE YAZIN