Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi

KANADA EĞİTİM SİSTEMİ; Kanada’da yüksek lisans eğitimi 2 yıldır, daha kısa sürede de bitirilebilmektedir. Kanada eğitim sistemini Almanlardan almış ve şekillendirmiştir. Uyguladığı eğitim sistemi sayesinde hem öğrenciler iyi bir eğitim almakta hem de mezun olduklarında neredeyse hepsi iş bulabilmektedir. Kanada’ da üniversite ve kolej (college) sistemi bulunmaktadır. Üniversitelerde master yani yüksek lisans eğitimi alınabilmekteyken kolejlerde ise post-graduate certificate – yani yüksek lisans sertifika programı sunulmaktadır. Bu eğitimi tezsiz yüksek lisans programı gibi düşünebiliriz; fakat bu program sonrasında yüksek lisans diploması alınamaz yani akademik kariyere devam etmek mümkün değildir. Fakat bu programı bitirdikten sonra öğrencilerin iş bulma şansları çok daha yüksektir çünkü Kanada’da kolejler pratik eğitim sunmakta bu nedenle de iş hayatına hazırlamaktadır. Kanada’ da üniversite ve college lar arasındaki farkı daha iyi anlayabilmeniz ve daha doğru bir seçim yapabilmeniz için lütfen bu konuda daha detaylı olarak hazırladığımız makalemizi BLOG sayfasından ziyaret edebilirsiniz.

KABUL KOŞULLARI;  Kanada yüksek lisans eğitimlerine kabul almak oldukça zordur. 1 yıl önceden başvuru yapmak gerekir ve not ortalamasının da yüksek olması gerekir. Okulların istediği genel not ortalaması minimum 3,00 dır. Aynı zamanda IELTS / TOEFL gibi sınavlarda ileri düzeyde İngilizce seviyesinin kanıtlanması gerekir. Kolejlerde yüksek lisans sertifika program başvuruları ise çok daha esnektir. Başvurular 4-6 ay öncesinden yapılabilir ve not ortalaması konusunda daha esneklerdir. Fakat bazı okullarda bazı bölümler ön plana çıkmaktadır ve bu programlara kabul almak oldukça zor olabilir. Özellikle popüler programlar için gene 9 ay – 1 yıl öncesinden başvuru yapmalarını öneririz. 

EĞİTİM ÜCRETLERİ; Üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 15.000 – 40.000 CAD arasındadır. College’ larda yıllık eğitim ücretleri ise 12.000 – 20.000 CAD arasında değişmektedir. 

YAŞAM MASRAFLARI; Kanada’ da şehir merkezinde eğitim alacak öğrencilerin maliyetleri daha yüksek olacaktır, şehre yakın banliyölerde ise yaşam masrafları ciddi şekilde azalır. Aylık yaşam masrafları konaklama ile birlikte 1.300 – 1.800 CAD arasında olacaktır.

ÇALIŞMA İZNİ; Kanada’ da yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin ilk andan itibaren haftada 20 saat kampüs içi ve kampüs dışı yasal çalışma hakları bulunmaktadır. Aynı zamanda devlet kolejlerinde ya da üniversitelerde okuyan öğrenciler, eğitimlerinin sonunda Kanada’da +3 yıl yasal olarak kalma ve full time çalışma hakkı elde ederler. Yeterli puana sahip olan öğrenciler aynı zamanda bu süreçte PR (kalıcı oturum) başvurusunda da bulunabilmektedir.

BİZE YAZIN