İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İNGİLTERE EĞİTİM SİSTEMİ; İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıldır. İngiltere’nin eğitim sistemi bizden oldukça farklıdır, İngiltere eğitim sistemine göre öğrenciler 1 yıl fazladan lise ya da arada fazladan bir yıl daha okumaktadırlar. Bu nedenle Türkiye’den gidip İngiltere’de üniversite okumak isteyen her öğrenci mutlaka öncesinde 1 yıl “FOUNDATION” dediğimiz hazırlık yılını okumak zorundadır. Bu nedenle başvurular ilk olarak foundation yılı için yapılır. Foundation yılı ile birlikte toplam lisans eğitimi 4 yıla denk gelmektedir. Foundation, yani hazırlık yılı, öğrencilerin sadece İngilizce eğitimi aldıkları bir yıl değildir. Kendileri gibi uluslararası öğrenciler ile birlikte aldıkları bu hazırlık eğitiminde aynı zamanda İngiltere eğitim sistemine adapte olurlar, akademik derslere giriş yaparlar ve akademik İngilizcelerini geliştirirler. Ülkemizde IB okuyan ya da yurtdışında lise eğitimi almış ya da İngiltere veya başka bir ülkede A level eğitimi almış olan öğrenciler bu foundation yılını okumayarak direk 1. Yıldan başlayabilirler.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİNE GEÇİŞ PROGRAMLARI; Öğrenciler bu foundation yılını direk okumak istedikleri üniversite kampüsünde alabildikleri gibi, dışarda daha küçük sınıflarda eğitim veren özel okullarda da alabilirler. Bunlar da “pathway” programları olarak geçmektedir. Bazı okullar foundation yılına ek olarak “International Year 1” programı sunarlar. Bu programa kabul olmaları için öğrencilerin İngilizce ve akademik başarısının daha yüksek olması gerekir. Foundation programında aldıkları eğitimi alırlar fakat bu eğitimi başarı ile bitirdikleri takdirde üniversitenin 2. Yılından eğitimlerine devam edebilirler. Bu sayede lisans eğitimlerini 3 yılda tamamlarlar. Sonrasında dileyen öğrenciler İngiltere’ de Yüksek Lisans programlarına devam edebilirler. 

KABUL KOŞULLARI; İngiltere’ de üniversite eğitimine direk başlayabilecek olan öğrencilerin öncelikle akademik yeterlilikleri olması gerekir. Okulların istediği not ortalamalarına sahip olmadırlar, Lisa not puanları ne kadar yüksekse kabul edile şansları da aynı oranda artacaktır. Aynı zamanda öğrencilerin IELTS dil yeterlilik sınavından minimum  6,5 bazı iyi okullarda ise 7,0 puanı sunmaları gerekir. Foundation programlarında bu puan programın süresine bağlı olarak IELTS 4,5 seviyesine kadar düşebilmektedir.

EĞİTİM ÜCRETLERİ; İngiltere’ de yıllık üniversite / lisans ücretleri 10.000 GBP den başlamakta ve 20.000 GBP lere kadar çıkabilmektedir.

YAŞAM MASRAFLARI; İngiliz hükümetinin belirlediği rakamlara göre Londra içerisinde aylık masraf 1265 GBP, Londra dışında ise 1015 GBP olarak belirlenmiştir.

ÇALIŞMA İZNİ; İngiltere’de üniversite eğitim alan öğrenciler kampüs içi ya da dışı haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. En son çıkan yassa tasarısı ile mezun olan öğrencilerin POST-STUDY hakkı yani İngiltere’ de eğitimleri bittikten sonra 2 yıl süreyle kalıp çalışma hakları doğmuştur.

BİZE YAZIN