İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi

İNGİLTERE’ DE EĞİTİM SİSTEMİ;  İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıldır. İngiltere de yüksek lisans eğitimi almak diğer birçok ülkeye göre daha avantajlıdır çünkü eğitim süresi sadece 1 yıldır. Pound Türk lirasına göre diğer para birimlerinden daha yüksek olsa bile, eğitim ücretinin ve de yaşam masraflarının sadece 1 yıl ödenecek olması İngiltere’de yüksek lisans eğitimini daha ekonomik hale getirmektedir.

KABUL KOŞULLARI; İngiltere’ de yüksek lisans yapabilmek için İngilizcenizin ileri düzeyde olması ve lisans not ortalamanızın çok düşük olmaması gerekir. Genellikle lisans not dökümünüzün son 2 yılı baz alınır ve hangi alanda yüksek lisans yapacaksanız bu alana yönelik ders puanları daha çok dikkate alınır. Kabulde aynı zamanda öğrenciler mutlaka ders dışı yapmış oldukları aktiviteleri de ön plana çıkarmalı ve başvuru esnasında sundukları mektupta bunların hepsini belirtmelidir.

EĞİTİM ÜCRETLERİ; İngiltere’ de yıllık yüksek lisans ücretleri 10,000 GBP den başlamaktadır. Bu rakam 16-18 bin sterline kadar çıkmaktadır. MBA program ücretleri ise iyi okullarda 20 bin sterlinin üstündedir.

YAŞAM MASRAFLARI; İngiliz hükümetinin belirlediği rakamlara göre Londra içerisinde aylık masraf 1265 GBP, Londra dışında ise 1015 GBP olarak belirlenmiştir.

ÇALIŞMA İZNİ; İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler kampüs içi ya da dışı haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. En son çıkan yassa tasarısı ile mezun olan öğrencilerin POST-STUDY hakkı yani İngiltere’ de eğitimleri bittikten sonra 2 yıl süreyle kalıp çalışma hakları doğmuştur. Post Study Work – eğitim sonrası çalışma hakkı tanıyan bir diğer ülke Kanada’ dır. Kanada Yüksek Lisansa dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

BİZE YAZIN