Neden İrlanda’ da Dil Eğitimi Almalıyım?

 1. İrlanda’da eğitim almanın en büyük avantajı 25 haftalık bir kursa başvurduğunuzda yasal çalışma hakkı alıyor olmanızdır. Bu sayede uzun dönem için İrlanda’yı tercih eden öğrenciler dil eğitimlerini alırken bir yandan çalışabilmektedir. Bu da hem İngilizcelerini daha iyi pratik edebilmelerini hem de yaşam masraflarına katkıda bulunabilmelerini sağlar.
 2. İngiltere’ ye gitmek isteyen öğrenciler için; İrlanda’ da eğitim almanın avantajı Pound yerine Euro kullanılıyor olmasıdır. Bu sayede hem okullar hem de hayat daha ekonomiktir.
 3. İrlanda İngilizce’nin resmi ve anadil olarak konuşulduğu bir ülkedir ve sanılanın aksine zor bir aksana sahip değildir.
 4. İrlanda ana dili İngilizce olan ülkelerin birçoğuna göre ülkemize daha yakındır ve saat farkı daha azdır. 
 5. Avrupa’ ya yakınlığından dolayı İrlanda Dil Okullarında Avrupalı öğrenci sayıları da fazladır.
 6. Özellikle doğayı, yeşili seven öğrenciler İrlanda Dil Okullarını tercih edebilirler; bu sayede İrlanda’da ki müthiş doğa güzelliklerini de görebilirler.
 7. Son olarak, İrlanda Google, Facebook, Apple gibi birçok dev IT şirketinin merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle sonrasındaİrlanda’ da üniversiteye ya da yüksek lisansa devam etmek isteyen ve teknoloji ile ilgililenen öğrenciler için idealdir. 

İrlanda’ da Eğitim

İrlanda’ da Konaklama

İrlanda’ da dil eğitimi alırken 3 farklı şekilde konaklayabilirsiniz;

 1. Aile Yanı Konaklama: Eğitim alacağınız İrlanda Dil okulunun ayarlayacağı güvenilir bir aile ile konaklayabilirsiniz.
 2. Yurt Konaklama: Eğitim alacağınız İrlanda Dil okulunun bünyesinde bir yurtta konaklayabilirsiniz.
 3. Oda Kiralama: Okuldan bağımsız olarak bir ailenin ya da evin odasını kiralayabilir ya da kısa süreli bir öğrenci hostelinde kalabilirsiniz.

Yurtdışında Konaklama alternatifleri ve hangi konaklamanın size daha uyun olduğunu daha iyi tespit edebilmek için BLOG sayfamızdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İrlanda’ da Çalışma

İrlanda’ da 25 haftalık bir dil eğitim programına kabul aldığınız takdirde 8 ay ülkede kalma hakkına sahip olursunuz. Eğitiminiz süresince haftada 20 saat part-time çalışabilirsiniz. 2 aylık ek süreniz tatil zamanına denk gelirse bu sürede tam zamanlı olarak da çalışabilirsiniz. İrlanda’ da saatlik çalışma ücreti ise 10 Euro’dan başlamaktadır. İşi kendiniz bulmanız gerekmektedir, fakat birçok İrlanda Dil okulunun nasıl iş bulabileceğinize dair hazırladığı workshoplar ve açık iş ilanlarını yayınladıkları platformlar olacaktır. ASLEN EDU olarak biz de CV hazırlama ve nasıl daha rahat iş bulabileceğinize dair konularda gitmeden size destek olabilmekteyiz.

İrlanda dışında, dil eğitimi alırken yasal olarak çalışabileceğiniz sadece Avustralya seçeneği bulunmaktadır. Avustralya’ da dil eğitim ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İrlanda’ da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İrlanda’ da 3 aydan uzun süreli eğitim alacaksanız GARDA Ulusal Göçmenlik Bürosuna (National Immigration Bureau) GNIB başvurusu yapmanız gerekmektedir. GNIB kartınızı aldıktan sonra çalışma izni için de size PPS numarası verilir ve bu numara ile iş başvurularınızı yapabilirsiniz.

GNIB başvurusu için ne gereklidir?

 • Pasaport
 • Okuldan kabul belgeniz
 • Okul ücretinizin tamamını ödediğinize dair kanıt (mektup üzerinde de belirtilir)
 • Özel sağlık sigortası
 • 300 Euro işlem ücreti

GNIB başvurusunu nasıl ve nerden yapabileceğinize dair buradan da bilgi alabilirsiniz.

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda’ da dil eğitimi almak istiyorsanız İrlanda öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Vize başvurusu İrlanda Konsolosluğu aracı kurumu olan VFS Vize Başvuru merkezinden yapılmaktadır. İrlanda Dil Okullarında 3 aydan fazla eğitim almak isteyen öğrencilerimiz uzun dönem öğrenci vizesine başvurmalıdır. 25 hafta ve üzeri gidecek olan öğrencilere ilk etapta 3 aylık vize basılmaktadır ve öğrencilerin bu 3 ay içerisince GNIB başvurusu yaparak oturum almaları gerekmektedir. Bu işlemle öğrenciler 8 ay süreyle kalma ve yasal çalışma hakkına sahip olurlar. Bu süreç sonunda eğitimine devam etmek isterlerse İrlanda’dan başvuru yapabilirler. İrlanda’ da en fazla 3 kez uzatma işlemi yapılabilmektedir.

ASLEN EDU olarak İrlanda’da dil eğitimi alacak öğrencilerimizin vize danışmanlığını profesyonel olarak ücretsiz sağlamaktayız. Aynı zamanda VFS den başvurularınızı sizin adınıza yapabilmekteyiz. Vize şartlarına uygunluğunuz için Blog sayfamızdaki yazımızı okuyabilirsiniz. 

İrlanda Dil Okulları

Aşağıda Dublin, Cork ve Galway şehirlerinde bulunan en iyi İrlanda Dil Okullarını görebilirsiniz. Size özel fiyat teklifi almak isterseniz iletişim formumuzu  doldurmanız yeterlidir.”

İrlanda’da Yaşam

IRLANDA Okullarını sizin için gezdik! Irlanda şehir ve okul videolarını Aslen Edu YouTube kanalımız üzerinden izleyebilirsiniz. Lütfen kanalımıza abone olmayı da unutmayın!

İrlanda Dil Okullarını Gezdik - Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın!

İrlanda’ da Yaşam ve Kültür

İrlanda daha önce Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı yer olarak seçilmiştir. Hatta en yaşanılabilecek Avrupa başkenti de Dublin seçilmiştir. İrlandalı insanlar sıcakkanlılardır. İrlanda’da her yıl 17 Mart tarihinde St Patricks günü kutlanır ve bunun adına St Patricks festivali düzenlenir. St Patricks İrlandalıların koruyucu azizi olarak bilinir ve bugün onların ulusal günüdür. İrlanda St Patricks dışında da birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır, İrlandalılar eğlenmeyi & kutlamaları seven insanlardır. İrlanda Guinness birası ile ünlüdür! Birçok turist ve öğrenci olarak giden insanlar, mutlaka Guinness bira fabrikasını da ziyaret ederler. Özellikle Birleşik Krallık’ta para birimi Sterlin’ken, İrlanda’da Euro kullanılmaktadır. Dublin’in TEMPLE BAR bölgesi de oldukça ünlüdür. Şehrin merkezinde, özellikle oraya adını veren TEMPLE Bar’ın ve daha birçok barın da bulunduğu, öğrencilerin vakit geçirmekten keyif aldığı bir yerdir. Aynı zamanda cadde boyunca yaz kış sokak göstericilerinin gösterilerini izleyebilirsiniz.

İrlanda İle Saat Farkı ve Uçuş Süresi

İrlanda Türkiye’den 3 saat geridedir. İrlanda’ya ülkemizden direk uçuşla 4,5 saatte gidilebilmektedir.  ASLEN Edu olarak İrlanda’ ya en uygun uçak bileti bulunması konusunda danışmanlık sağlamakta ve uçuşunuzdan önce size gerekli tüm detayları vermekteyiz.

İrlanda İklimi

Dublin dört mevsimin yaşandığı bir şehirdir. İngiltere kadar olmasa da oldukça yağışlıdır, yazları serin ve keyifli geçerken kış biraz daha soğuk geçer.

İrlanda Mutfağı

Dublin mutfak olarak da çok zorlanmayacağınız bir yerdir. İrlandalıların kendine has bir mutfağı da vardır, özellikle Irish Stew meşhur yemekleridir ve bizim güveç yemeğimize oldukça benzer. Dublin kahve mekanlarıyla da ünlü bir şehirdir. Starbucks gibi zincirler bulabileceğiniz gibi, İrlanda’nın kendi yerel kahvecilerinden kahvenizi alabilirsiniz; “Insomnia” Dublin’in meşhur kahvecilerinden biridir!

DUBLIN

 1. Dublin İrlanda’nın başkenti, kültür kenti ve eğitim kentidir.
 2. Dublin çok genç nüfuslu bir şehirdir, bu nedenle de rahat bir yaşam sunmasına rağmen oldukça hareketli & keyifli bir şehirdir.
 3. Dublin’de evlerin kapılarının renkleri birbirinden farklıdır. Özellikle savaş döneminde evlerini rahat bulabilmeleri için bu şekilde yapıldığı söylenir. 
 4. Dublin şehrinin ortasından bir nehir geçer ve şehri kuzey ve güney Dublin olarak ikiye böler. Güney Dublin şehrin daha güvenli ve hareketli kısmıdır. 
 5. Dublin’de başlıca ulaşım şekli bisiklettir, tabii ki yakın yerler için! Şehrin her yerinde bisiklete binan insanlar, ya da kafelerin önünde bisiklet park yerleri görebilirsiniz. Onun dışında otobüs, 2 hattan oluşan tren ve birkaç sene önce yapılan ve çok uzun olmayan merkezdeki tramvay hattı kullanılmaktadır.

İrlanda İle İlgili Ek Bilgiler

 1. İrlanda Kuzeybatı Avrupa’da bulunan, İngiltere’nin hemen batısında yer alan bir ada ülkesidir.
 2. İrlanda bağımsızlığını ilan ettiği zamanda kuzey topraklarını kaybettiği için, burası Kuzey İrlanda olarak kalmış ve Birleşik Krallık ülkesi olmuştur. İrlanda ise İrlanda Cumhuriyeti olarak adanın büyük bölümünü oluşturmaktadır.
 3. İrlanda’ya gidebilmek için İrlanda vizesine başvurmak gerekir. Bir Avrupa ülkesi olsa bile Schengen vizesi ile ya da yeşil pasaport ile ülkeye giriş yapılamaz.
 4. En büyük şehri ve başkenti Dublin’ İrlanda’nın nüfusunun dörtte birini Dublin oluşturmaktadır. Dublin aynı zamanda ülkenin tarih, kültür, sanat ve eğlence başkentidir. 
 5. Dublin Dil Okulları son yıllarda dil eğitimi için fazlasıyla tercih edilmektedir.

BİZE YAZIN