Neden Yurt Dışında Yüksek Lisans Eğitimi Almalıyız?

Eğitim Farkı; Ülkemizde verilen eğitim daha ezbere dayalı eğitimdir. Yurtdışında gelişmiş ülkelerde alınan eğitimler ise öğrencileri daha çok konunun içine sokar, öğrencileri araştırmaya ve önce kendi başlarına öğrenmelerini sağlar. Böylece öğrenciler mezun olduklarında çok daha kalıcı bilgilere sahip olurlar. Bu özellikle yüksek lisans yapacak olan öğrenciler için daha önemlidir, çünkü birçok yüksek lisans programı öğrendikleri konuların devamı niteliğindedir ve sonrasında akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerin mutlaka iyi bir eğitim almaları şarttır.

İkinci Dil; Üniversiteyi kendi ülkesinde okumuş, yüksek lisansını ise yurtdışında yapan öğrenciler, diplomalarını aldıklarında, eğitimi aldıkları dili de kendi ana dilleri kadar iyi biliyor olacaklar. Genelde birçok ülkede öğrenciler eğitimlerini İngilizce olarak alırlar ve eğitimlerinin sonunda İngilizce ikinci ana dilleri haline gelir. Bunun dışında Avrupa ya da farklı ülkelerde İngilizce olarak yüksek lisans eğitim alan birçok öğrenci de vardır. Bu öğrenciler aynı zamanda ister istemez okudukları ülkede konuşulan ana dili de öğrenirler. Bu durumda yüksek lisans programlarını kendilerine +2 dil katmış olarak bitirirler.

CV; Ülkemizde mezun olduktan sonra öğrencilerin stresli bir iş arama süreci başlıyor. Fazla iş açığı olsa bile, mezun olan da çok fazla öğrenci olduğu için kendini ön plana çıkarabilenler iyi işleri kapıyorlar diyebiliriz. Öğrenciler özellikle yüksek lisans yaparak kendilerini ön plana çıkarıyorlar; bir de bu yüksek lisans yurtdışında yaptıkları zaman şansları çok daha fazla artmış oluyor. Yüksek lisansınızı yurtdışında yapmak CV nize yapabileceğiniz en büyük katkı olacaktır!

Gerçek Hayata 1-0 Önde Başlamak; Üniversite bittikten sonra öğrenciler bir an da kendilerini gerçek hayatın içinde bulurlar aslında. Okuma faslı ve aileden alınan paralarla rahat bir yaşam dönemi bitmiştir, öğrenciler artık kendi paralarını nasıl kazanacaklarını, bundan sonraki hayatlarında hangi mesleği yapacaklarını, kendi kariyerlerini nasıl daha iyi geliştirebileceklerini sorguladıkları bir döneme gireceklerdir. Bu dönemde iş hayatına atılmadan önce yurtdışında bir yüksek lisans eğitimine katılmak, hayatının bir dönemini farklı bir ülkede, farklı kültürler tanıyarak ve farklı kültürden insanlar tanıyarak geçiren öğrenciler yüksek lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra hayata 1-0 önde başlamış olacaklardır.

İş Hayatını Yurt Dışında Yaşamak İsteyenler; Lisans eğitimini Türkiye’de tamamlamış ama Türkiye’de çalışmak istemeyen şansını yurtdışında denemek isteyen öğrenciler için yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak en mantıklı yol olacaktır. Birçok ülke, yüksek lisans bittikten sonra öğrencilere o ülkede iş bulma ve çalışma hakkı tanımaktadır.

Yurt Dışında Doktora Eğitimine Devam Etmek İsteyenler; Akademik kariyer hedefi olan ve bunu yurtdışında planlayan öğrenciler için de yurtdışında yüksek lisans yapmak en mantıklı yok olacaktır böylece kolaylıkla yurtdışında doktora eğitimlerine kabul alabilirler. Birçok öğrenci asistanlık alarak yurtdışında doktora eğitimlerini ücretsiz de yapabilmektedir.

YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS YAPABİLECEĞİM ÜLKELER NELERDİR?

BİZE YAZIN