Amerika’da Üniversite Eğitimi 

AMERİKA EĞİTİM SİSTEMİ; Amerika’da üniversite eğitimi 4 yıldır. Amerika’da üniversitelerin yanı sıra kolejler bulunmaktadır. “Community College” dediğimiz bu okullarda öğrenciler 2 yıllık eğitimleri sonucunda bizdeki 2 yıllık diplomaya eş, “Associate Degree” alırlar. Dileyen öğrenciler bu eğitimlerini 4 yıllık üniversitelerde tamamlayabilir ve lisans diploması yani “Undergraduate Degree” sahibi olabilirler. Üniversitelere giriş koşulları daha zorken, kolej başvuruları daha kolaydır.

KABUL ŞARTLARI; Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler TOEFL sınavının yanı sıra, SAT sınavına da girmelidir. Bazı üniversiteler SAT sınavını şart koşmazken özellikle iyi okullar bu sınavdan yüksek puanlar isterler. Sınavla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz; https://collegereadiness.collegeboard.org/sat

ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ PROGRAMLARI; İngilizce seviyeleri ve akademik durumları yetersiz olan öğrenciler “pathway” yani geçiş programları ile Amerikan üniversitelerine geçiş yapabilirler. Pathway süresi öğrencilerin İngilizce seviyelerine göre değişecektir. Yıllık pathway ücretleri genelde lisans eğitim ücretleri ile aynıdır. Amerika’da üniversiteye geçiş programlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin. 

EĞİTİM ÜCRETLERİ; Yıllık üniversite ücretleri 15,000 USD ile 90,000 USD arasında değişmektedir. Yıllık college ücretleri ise okulun konumu ve boyutuna göre 6,000 USD den başlamaktadır.

YAŞAM MASRAFLARI; Amerika çok fazla eyalet ve şehirden oluşan bir ülkedir bu nedenle yaşam masrafları bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Aylık yaşam masrafları 1000 USD den başlar ve şehirlere göre farklılık gösterir.

ÇALIŞMA İZNİ; Amerika’da üniversite ya da college eğitimi alırken yasal çalışma hakkı yoktur. Öğrenciler sadece okudukları okulun kampüsünde part-time olarak çalışabilirler. Yüksek öğrenim sürecini bitiren öğrenciler ise, program sonunda OPT (Optional Practical Training) hakkı elde ederler ve iş buldukları takdirde kalıp staj dönemi şeklide çalışabilirler.

Kanada’ da lisans eğitimi ve detayları için tıklayın. 

BİZE YAZIN