Avustralya’da Yüksek Lisans Eğitimi

AVUSTRALYA’ DA EĞİTİM SİSTEMİ; Avustralya’da yüksek lisans eğitimi 1-2 yıl arasındadır. Gideceğiniz okul ve seçeceğiniz bölüme göre süre değişiklik gösterebilir. Avustralya’da mevsimler ters olduğu için eğitim yılı Şubat’ ta başlar. Avustralya eğitim sistemi İngiliz eğitim sistemine benzemektedir. Avustralya dünya üzerinde en iyi 8. Eğitim sistemine sahiptir ve özellikle yüksek lisans eğitimlerinin kalitesi çok yüksektir.  

KABUL KOŞULLARI; Avustralya’da yüksek lisans programlarına kabul alabilmek için öğrencilerin İngilizce seviyelerinin ileri düzeyde olması gerekir ve bunu Toefl, Ielts, Pearson gibi dil seviyesini ölçen ve uluslararası kabul gören sınavlar ile kanıtlamaları gerekmektedir. İngilizce seviyesi yetersiz olan öğrenciler ilk etapta Avustralya’ da bulunan Dil Okullarında ingilizcelerini geliştirebilirler. Aynı zamanda not ortalamalarının da okulların istediği ölçüde yüksek olması gerekir.

EĞİTİM ÜCRETLERİ; Avustralya’ da yüksek lisans eğitim ücretleri 20.000 AUD den başlar ve 60.000 AUD ye kadar çıkabilmektedir. TAFE ve DIPLOMA programlarında ise ücretler çok daha uygundur. Senelik ücretler 6.000 AUD ye kadar düşebilmektedir. Tane okullarında programlar yüksek lisanstan ziyade diploma programları olarak sunulur. 

YAŞAM MASRAFLARI; Avustralya’da hükümetin belirlediği aylık ortalama yaşam masrafı 1.700 AUD civarındadır. Avustralya’ da master eğitimi alırken de ortalama yaşam masraflarınız konaklama, yeme, içme ve temel aktiviteleriniz ile birlikte ortalama bu civarda olacaktır. 

ÇALIŞMA İZNİ; Avustralya’ da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler yasal olarak haftada 20 saat çalışabilmektedir. Aynı zamanda öncesinde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için de aynı şekilde yasal çalışma hakkı bulunmaktadır. Avustralya’ da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için özellikle öncesinde, ingilizcelerini geliştirirken de çalışma izninin olması önemli bir tercih sebebidir. Yurt dışında dil eğitimi alırken çalışabileceğiniz ve sonrasında yüksek lisans eğitimine devam edebileceğiniz bir diğer ülke de İrlanda‘ dır. 

 

 

BİZE YAZIN