Kanada’ da Lisans Eğitimi

KANADA’ DA EĞİTİM SÜRESİ; Kanada’da lisans eğitimi 4 yıldır. Üniversitede lisans eğitimi 4 yılken, kolejlerde 2 yıllık diploma ve 3 yıllık advanced diploma programları sunulur.

KANADA EĞİTİM SİSTEMİ; Kanada eğitim sistemi Alman eğtiim sistemini benimser. Uyguladığı eğitim sistemi sayesinde hem öğrenciler iyi bir eğitim almakta hem de mezun olduklarında neredeyse hepsi iş bulabilmektedir. Kanada’da da üniversite ve kolej (college) sistemi bulunmaktadır. Üniversiteden mezun olduktan sonra öğrenciler lisans diploması alırken kolejden mezun olanlar ön lisans seviyesinde diplomaya sahip olur ve sonrasında bu eğitimi üniversitede tamamlayabilir. Kanada’da eğitim kalitesi üniversite ya da kolej olmasına göre değişmez. Üniversiteler teorik eğitim verir ve akademik kariyer düşünen öğrenciler için uygundur. Kolejler ise pratik eğitim verir ve direk iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler için uygundur. Üniversite fiyatları ve alım koşulları daha yüksekken, kolejlere girebilmek daha kolaydır. Kanada’da üniversite ve kolejler arasındaki farkı daha iyi anlayabilmeniz ve daha doğru bir seçim yapabilmeniz için, bu konuda daha detaylı olarak hazırladığımız makalemizi BLOG sayfamızdan okuyabilirsiniz.

KANADA’ DA ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ PROGRAMLARI; Dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler köklü dil okullarındaki “pathway” programlarına katılarak İngilizcelerini geliştirebilir ve aynı zamanda Kanada eğitim sistemine kendilerini hazırlayabilirler. Bu konuda en iyi eğitim veren okulların başında ILAC gelmektedir. Pathway programlarının ücretleri dil kursu ücretleri ile paraleldir. 

KABUL KOŞULLARI; Kanada üniversitelerine girmek oldukça zordur. 1 yıl önceden başvuru yapmak gerekir ve not ortalamasının da yüksek olması gerekir. Aynı zamanda IELTS / TOEFL gibi puanlarla ileri düzeyde İngilizce seviyesinin kanıtlanması gerekir. Kolej program başvuruları özellikle not ortalaması konusunda daha esnektir. Başvurular da 4-6 ay öncesinden yapılabilmektedir. Fakat bazı okullarda bazı bölümler ön plana çıkmaktadır ve bu programlara kabul almak oldukça zor olabilir. Özellikle popüler programlar için yine 9 ay – 1 yıl öncesinden başvuru yapmalarını önermekteyiz. Kanada üniversite ve kolejlerine başvuru için profesyonel akademik danışmanlık hizmetimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.  

EĞİTİM ÜCRETLERİ; Üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 15.000 – 60.000 CAD arasındadır. College’ larda yıllık eğitim ücretleri ise 12.000 – 20.000 CAD arasında değişmektedir.

YAŞAM MASRAFLARI; Kanada’ da şehir merkezinde eğitim alacak öğrencilerin maliyetleri daha yüksek olacaktır, şehre yakın banliyölerde ise yaşam masrafları ciddi şekilde azalır. Aylık yaşam masrafları konaklama ile birlikte 1.300 – 1.800 CAD arasında olacaktır.

KANADA’ DA ÇALIŞMA İZNİ; Kanada’ da lisans eğitimi alacak öğrencilerin ilk andan itibaren haftada 20 saat kampüs içi ve kampüs dışı yasal çalışma hakları bulunmaktadır. Aynı zamanda devlet kolejlerinde ya da üniversitelerde okuyan öğrenciler, eğitimlerinin sonunda Kanada’da +3 yıl yasal olarak kalma ve full zamanlı çalışma hakkı elde ederler. Yeterli puana sahip olan öğrenciler aynı zamanda bu süreçte PR (kalıcı oturum) başvurusunda da bulunabilmektedir.

BİZE YAZIN