İrlanda’da Lisans Eğitimi

İRLANDA’ DA EĞİTİM SİSTEMİ; İrlanda’ da lisans eğitimi 3 ya da 4 yıldır. İrlanda eğitim sistemine göre üniversite eğitimi genelde 3 yıl sürmektedir ama 4 yıllık bölümler de mevcuttur. Okul ve bölümlere göre bu süre farklılık göstermektedir. Bazı okullarda aynı bölüm hem 3 hem de 4 yıl olarak sunulabilmektedir. Üniversiteler Türk öğrencileri programa direk kabul edebildikleri gibi genellikle iyi okullar İngiltere’ deki sistemi takip eder. Öğrenci IB ya da A level okumadıysa ilk etapta hazırlık programına katılmasını talep eder. Özellikle 3 yıllık lisans programlarında “foundation” birçok okul tarafından istenmektedir.

İRLANDA ÜNİVERSİTELERİNE GEÇİŞ PROGRAMLARI; Öğrenciler bu foundation yılını direk okumak istedikleri üniversite kampüsünde, lisana eğitimlerine bağlı olarak alırlar. Öğrencilerin dil seviyesine ve akademik not ortalamalarına göre 1 dönem ya da 2 dönem hazırlık eğitimi alabilirler. Bu karar verilirken bölümün başlangıç tarihi de göz önünde tutulmalıdır çünkü tek dönemlik hazırlık programlarında zaman kaybı yaşanabilir.

KABUL KOŞULLARI; İrlanda üniversitelerinde direk kabul almak isteyen öğrencilerin ielts 6,00 ya da 6,5 ya da muadili sınavlardan eşit derecede puan almaları gerekmektedir. Foundation programlarında bu puan programın süresine bağlı olarak IELTS 4,5 seviyesine kadar düşebilmektedir. Aynı zamanda minimum 100 üzerinden 70 not ortalaması ister. Daha üst sıralamalardaki okullar için bu ortalamanın daha yüksek olması beklenir.

EĞİTİM ÜCRETLERİ; Yıllık lisans ücretleri ortalama 8,000 Euro’ dan başlar 15,000’ Euro’ ya kadar çıkar.

YAŞAM MASRAFLARI; İrlanda İngiltere’ nin aksine para birimi olarak Euro kullanmaktadır bu da öğrenciler için bir avantajdır. Yaşam çok pahalı olmasa bile konaklama fiyatları yüksektir fakat öğrenciler bir süre sonra uygun konaklama seçenekleri de bulabilmektedir. Aylık yaşam masrafı ortalama 800 – 1300 Euro civarında olacaktır.

ÇALIŞMA İZNİ; İrlanda’ da üniversite eğitim alan öğrenciler kampüs içi ya da dışı haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Aynı zamanda, İrlanda’ da lisans eğitimi sonrasında 1 yıl, yüksek lisans eğitimi sonrasında 2 yıl İrlanda’ da yasal olarak kalma ve çalışma hakkı mevcuttur.

BİZE YAZIN