Avustralya’da Üniversite Eğitimi

AVUSTRALYA’ DA EĞİTİM SİSTEMİ; Avustralya’da üniversite eğitimi 3-4 yıl arasındadır. Avustralya’da mevsimler ters olduğu için eğitim yılı Şubat’ ta başlar. Avustralya eğitim sistemi İngiliz eğitim sistemine benzemektedir. Aynı şekilde Avustralya’da eğitim süresi 12 yıldır bu nedenle Türkiye’den giden öğrencilerin 1 yıl Foundation yani hazırlık yılı alması gerekir. Öğrenciler mezun olduktan sonra lisans diploması alırlar. Aynı zamanda Avustralya’da da diploma programları sunulmaktadır ve bunların birçoğu mesleki eğitim veren TAFE okullarında sunulur. TAFE programları 2 yıllıktır ve kabul şartları daha kolaydır. IELTS 5,5 seviyesi, TAFE okullarına kabul için yeterlidir.

KABUL KOŞULLARI; Avustralya’da üniversite eğitimi için öncelikle foundation yılı alınması gereklidir ve okulun bu yıl öncesinde istediği İngilizce yeterliliğine ulaşılmalıdır. Aynı zamanda öğrencinin lise not ortalamasının da çok düşük olmaması gerekir. TAFE başvuruları daha esnek yapılabilmektedir.

EĞİTİM ÜCRETLERİ; Avustralya’ da lisans eğitim ücretleri 20.000 AUD den başlar ve 60.000 AUD ye kadar çıkabilmektedir. TAFE ve DIPLOMA programlarında ise ücretler çok daha uygundur. Senelik ücretler 6.000 AUD ye kadar düşebilmektedir. Tafe okullarında eğitim seçenekleri 4 yıllık lisans diplomasından ziyade Sertifika, Diploma ve Advanced Diploma programları olarak sunulmaktadır. 

YAŞAM MASRAFLARI; Avustralya’da hükümetin belirlediği aylık ortalama yaşam masrafı 1.700 AUD civarındadır. 

ÇALIŞMA İZNİ; Avustralya’ da lisans eğitimi alan öğrenciler yasal olarak haftada 20 saat çalışabilmektedir. Aynı zamanda öncesinde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için de aynı şekilde yasal çalışma hakkı bulunmaktadır. İngilizceleri yetersiz olan ve üniversite eğitimleri öncesinde dillerini geliştirmek isteyen öğrenciler için dil eğitimi sürecinde de çalışabilmek, lisans eğitiminde Avustralya’yı tercih etmelerinde önemli bir etkendir. 

Avustralya’ da Yüksek Lisans Programları ve detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

BİZE YAZIN