Yaz Okulu Programları

YAZ OKULU PROGRAMI NEDİR?

Yaz okulu programı, 7-17 yaş öğrenciler için özel olarak hazırlanmış, eğitim, konaklama, aktivite ve gezilerin paket haline getirilip sunulduğu yurtdışı dil eğitim programlarıdır.

YAZ OKULLARININ YETİŞKİN DİL OKULLARINDAN FARKI NEDİR?

Tabii ki en büyük farkı daha güvenli & kontrollü paket şeklinde programlar olmasıdır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için organize edilen programları mutlaka ki daha kontrollü ve planlı olmak zorundadır. Bu nedenle de öğrencilere özel paket şeklinde programlar hazırlanır. Öğrencilerin sabah kalktıkları andan gece yatacakları ana kadar her türlü eğitim ve gezi programı önceden planlanmıştır. Öğrencilerin kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri program içine dahil edilmiştir ve aynı zamanda haftalık seviyelerine göre kurs programlarına ek olarak, kursta gördüklerini hayat geçirebilecekleri eğitici & eğlendirici aktivite programları da paketin içindedir. Hafta içi ve hafta sonu gezileri ile öğrencilerin aynı zamanda gittikleri yeri tecrübe etmeleri de sağlanır. Öğrenciler ile aynı yerde konaklayan ve program süresince onlarla ilgilenen gen kamp sorumluları sayesinde de öğrencilere sürekli eşlik edilmektedir. 

Yetişkin programlarında ise öğrenciler özgürdür, ders öncesi ve sonrası katılacakları aktivite ve gezilere kendileri karar verebilir, kendi programlarını kendileri yaparlar.

YAZ OKULU PROGRAMLARININ SÜRESİ NEDİR?

Yaz okulu programları 2 -6 hafta arasındadır. Hatta 4 haftadan sonra program kendini tekrarlamaya başlamaktadır.

YAZ OKULU PROGRAMLARINDA KURS YOĞUNLUĞU NEDİR?

Yurtdışı yaz okulu programlarında genelde haftada 20 ders İngilizce kursu verilmektedir, fakat haftada 25 ders ya da 30 ders olarak sunulan yoğunlaştırılmış yaz okulu programları da mevcuttur.

YAZ OKULU PROGRAMLARINDA NE TARZ AKTIVITELER & GEZİLER SUNULUR?

Yaz okulu programlarında sunulan aktivite programlarının asıl amacı öğrencilere derste öğrendiklerini hayata geçirebilmeleri ve arkadaşları ile iletişimde olarak İngilizcelerini pratik edebilmelerine olanak sağlamaktır. Kampüs ve sunulan programa göre içeride ve dışarıda sunulan aktivitelerden bazıları şunlardır; spor aktiviteleri, hazine avı tarzı oyunlar, piknikler, öğrenci partileri, sinema geceleri, sanat/ elişi etkinlikleri, drama, dans klupleri vb. gezi programlarında ise özellikle bulundukları konuma göre şekillenir. Örneğin; İngiltere’ de Londra veya buraya yakın gezilerde London Eye, Madame Taussusad, Big Ben saat kulesi, Covent Garden gibi geziler sunulur, onun dışında yakındaki şehirlere şehir gezileri düzenlenir, özel olarak düzenlenen Harry Potter tarzı geziler de mevcuttur. Amerika’daki gezilerde özel olarak WALT DISNEY programları yapılır. Kanada’ da Niagara şelaleleri en popüler gezi programıdır. 

YAZ OKULU PROGRAMLARINDA KAHVALTI, ÖĞLE VE AKŞAM YEMEĞİ NASILDIR?

Genelde bütün kamp programlarında yurtlarda kalan öğrencilere sabah ve akşam yemeklerinde açık büfe yemek imkanı sunulur, aile yanı konaklamalarda ise sabah ve akşam yemekleri aileler ile birlikte alınır.  

Örnek Kahvaltı; cornflakes (mısır gevreği) ve süt, kızarmış ekmek, tereyağı, reçel, karper peyniri, haşlanmış ya da çırpılmış yumurta, arada çıkan sosis, patates

Örnek öğle yemeği; öğrenciler öğle zamanlarında aktivitede oldukları için genelde öğle yemekleri “packed lunch” (paket yemek) olarak sunulur. Paket içerisinde sandviç, meyve veya tatlı ve meyve suyu bulunur. 

Örnek akşam yemeği; bazı kamp programlarında dünya mutfaklarından bile yemekler sunulurken genel olarak mutlaka balık, kırmızı et ya da tavuklu bir yemek, makarna ya da salata, pilav ya da patates her açık büfede sunulmaktadır. 

Not: su tüm yemeklerde ücretsiz verilir ve domuz eti yemeyen öğrenciler için mutlaka her kampta alternatifler mevcuttur. 

YAZ OKULU PROGRAMLARINDA ULAŞIM NASIL SAĞLANIR?

Yurtdışı yaz okulu programlarında kamp süresince olan gezi ve aktivitelerde ulaşım kamp tarafından organize edilip özel otobüslerle sağlanmaktadır. Metropol şehirlerde sunulan gezilerde kamp liderleri eşliğinde toplu ulaşım da kullanılabilmektedir. 

YAZ OKULU RPOGRAMLARINDA HAVAALANI TRANSFERLERİ NASIL OLUR?

Yurtdışı yaz okulu programları eğer bir okul grubu ile yapılmıyorsa öğrenciler aileleri ile birlikte bireysel olarak havaalanına ulaşım sağlarlar. Bu aşamada havaalanında aile ve öğrenciye mutlaka biz de eşlik ederiz. Öğrenci pasaport kontrolünden sonra kendisi ilerler – ya da yaşı küçük olan öğrenciler için hostes hizmeti alınabilir- öğrenciler uçaktan inip bavullarını aldıktan sonra çıkışta direk kamp yetkilileri tarafından karşılanır ve de kampa güvenli bir şekilde ulaştırılır. Dönüşte de gene aynı sistemle öğrenci havaalanına ulaştıır ve Türkiye’de ailesine kavuşur 🙂

YAZ OKULU PROGRAMLARINDA NE KADAR İNGİLİZCE ÖĞRENİLEBİLİNİR?

Yaz okulu programlarında asıl hedeflenen ÖĞRENCİNİN İNGİLİZCE KONUSUNDA KENDİNE GÜVEN KAZANMASIDIR. Tabii ki öğrenciler 2 ya da 4 haftada bir seviye ilerleyemez fakat küçük yaşta beyinler öğrenmeye daha açık olduğu için en ufak şeyleri bile daha kolay öğrenip beynine kaydedecektir. 

Yaz Okulu Programlarının Avantajları Nelerdir?

GÜVEN DUYGUSU; Yaz okulu programları öğrencilerin İngilizce konusunda kendilerine güven kazanmalarını sağlar. Küçük yaştaki öğrencilerin en büyük problemi kendilerini ifade ederken yanlış söyleyeceklerine dair olan kaygıdır, aynı zamanda anlamadıkları zaman da bunu rahatça ifade edemez ve anlamış gibi davranırlar. Bu tarz programlarda öğrencilerin konuşma ve anlama konusunda kendilerine duydukları güven kesinlikle artmaktadır.

İNGİLİZCE GELİŞİMİ; Yaz okulu programlarının öğrencilere İngilizce konusunda seviye atlatmaları zordur çünkü gidilen süre oldukça kısadır. Fakat öğrenciler kendilerini İngilizce daha kolay ifade edebilmeyi öğrenir ve İngilizce ifade edilenleri daha kolay anlamaya başlar. 

İNGİLİZCE ÖZGÜRLÜĞÜ; Öğrenciler bu programlar sayesinde İngilizceyi yanlış konuşursam ya da söyleneni anlamazsam korkusunun üstesinden delir, İNGİLİZCE ÖZGÜRLÜĞÜ kazanır. 

YENİ ARKADAŞLAR & YENİ KÜLTÜRLER; Yaz okulu programlarına katılan öğrenciler farklı ülkelerden birçok arkadaş edinir, farklı kültürler tanır. Öğrenciler her ne kadar kısa süreli programlara katılsa da bu arkadaşlıklarını uzun yıllar devam ettirir, artık internet çağında olduğumuz için öğrencilerin iletişim kurması eskisinden de kolaydır ve öğrenciler sosyal medya, email gibi yollarla görüşmeye devam eder, bu aynı zamanda da İngilizce gelişimlerini devam ettirir. 

YURTDIŞI TECRÜBESİ; Yurtdışında yaz okulu programlarına katılmak, daha erken yaşta muhteşem bir yurtdışı tecrübesi demektir! Bu çocukların aileleri ile katıldıkları tatil deneyimlerinden farklı olarak, kendi ayakları üzerinde daha bağımsız kaldıkları bir dönemdir ve bu nedenle de edindikleri tecrübe paha biçilemez olacaktır!

OKUL BAŞARISI; Artık Türkiye’de ilköğretim ve lise kurumlarının birçoğu eğitimi İngilizce vermektedir, İngilizce vermese bile İngilizce dersleri müfredatta önemli yer taşır. Öğrencilerin katıldıkları yurtdışı yaz okulu programları sonrasında, okul hayatlarındaki İngilizce kullanımında da başarıları artacak, bu derslerindeki başarıya da mutlaka yansıyacaktır.

BİZE YAZIN