KORONAVİRÜS: YURT DIŞI EĞİTİME ETKİLERİ

"yurtdışı akademik eğitim" sonuçları

Koronavirüs bir anda hayatlarımızın tam orta yerine dan diye oturmadı mı? Bence bu şekilde ifade etmemizde hiçbir sorun yok. Lakin ne olduğunu anlayamadan ofislerden dışarı attık, evlere tıktık kendimizi… Dolayısıyla herkes, her iş bundan etkilendi…

Önce biraz şaşkındık, sonra alışmaya başladık, iyi oldu diyenler bile oldu… Sıkıldık, bunaldık, bazen de rahatladık, “oh be” dedik. Kayıplarımız oldu üzüldük, sevdiklerimiz için korktuk. Bizi sevip düşünen insanları görünce mutlu olduk. Görüşemediklerimizi özledik, aynı sürede görüşememiş bile olsak, bu sefer daha çok özledik. Ve sonunda bu günlere geldik. Virüs artık hayatımızın tam ortasında değil de biraz daha kenarlarına kaymış sanki… Tedbiri elden bırakmadan biraz biraz hep birlikte saldık.

Koronavirüsün yurt dışı eğitim sektörüne de etkileri çok hafif olmadı tabii, adı üstünde yurt dışı 🙂 Ama bu süreçte birçok alternatif program kazandık, eğitimin farklı yönlerini tanıdık, bir şekilde bu durumu tüm sektör olarak atlatacağımıza inandık. 

Virüs ülkemize öyle hızlı geldi ki 2 gün sonra yurtdışına gidecek öğrenciler bile hazırladıkları bavullarını üzülerek tekrar açtılar. Yurt dışındaki öğrencilerimizi ise bir şekilde ülkelerine getirdik. 14 gün devlet yurtlarında karantinada kalan öğrencilerimiz oldu, ama herkes durumun bilincinde olarak yapılması gerekenleri yaparak ilerledik.

Bundan sonra ne olacak?

Şu an baktığımızda tüm dünyada etkilerin azalmaya başladığını görüyoruz. Peki bundan sonra yurt dışında eğitim almak isteyenler için durum ne olacak? Ya da eğitimini yarım bırakıp dönenler ve tekrar gitmek isteyenler için. Hatta tam vize aşamasında olup pasaportu konsoloslukta kalanlar tekrar yurt dışında nasıl gidecekler?

Öncelikle şunu söylemeliyiz, Korona virüs sürecinde her ülke kendi politikasını uygulamakta. Bazı ülkeler Türkiye’deki konsolosluklarını haziran sonu itibariyle açacaklar. Bilgimiz dahilinde olan İrlanda, İngiltere, Kanada ve Amerika gibi ülkeler aşamalı olarak vize işlemlerine başlayacak. Avrupa’da Haziran 22 itibariyle açılacağını bildiğimiz okul ve yaz kamplarımız bulunmakta. İrlanda’daki okullarımızın ise açılış tarihi şu an için 10 Ağustos. İngiltere okulları için her ne kadar bilgiler gelse de paylaşmayı erken buluyoruz, aynı şekilde Amerika için de. Kanada’ daki okulların da aktif olarak Eylül’de başlaması bekleniyor.

Hali hazırda elinde vizesi olan ama bitmiş ya da süresi azalmış olan öğrenciler için konsoloslukların da açılmasıyla ne yapılması gerektiği duyurulacak. Bazı öğrencilerin tekrar vizeye başvurması gerekirken vize ücreti alınmayacak, ya da bazı ülkeler için hali hazırda vizesi olan öğrencilerin gidip oradan işlem yapması sağlanacak. Pasaportları içeride olan öğrenciler için yeni okul belgeleri ile tekrar vizeleri işleme alınacak ve sonuçlandırılacak. İrlanda konsolosluğu 22 Haziran’da, İngiltere Konsolosluğu ise 23 Haziran’da vize işlemlerine başlıyor.

Kısa bir zaman içerisinde bu durumlar daha da netleşecek ve biz de öğrencilerimize daha kesin bilgiler ile ulaşabileceğiz. Temmuz ve Ağustos ayları daha emin adımlarla ilerleyebileceğimiz aylarımız olacak. Aslına bakarsanız, 1 Haziran ile yurt dışı eğitimdeki Koronavirüs geri sayımı başladı diyebiliriz!

Koronavirüsten Öğrenelim!

Yaşadığımız her olumsuzluk bize aynı zamanda çok fazla da olumlu şeyler katmakta, umuyoruz ki herkes bunları görebilir ve hayatının geri kalanı için yapacağı planlarda öğrendiklerine sahip çıkabilir.

Biz öğrencilerimizle yavaş yavaş yurt dışı planlarımızı yapmaya başladık. Geçenlerde bir post paylaşmıştık; “If you talk about it, it is dream. If you envision it, it is possible. If you plan it, it is real” Sadece konuşursak hayal olarak kalır, gözümüzde canlandırdığımızda imkan haline gelir ama outurup güzelce planımızı yaparsak GERÇEK sayılır! Çünkü başlamak da bitirmenin yarısı derler 🙂

Şimdiden Koronavirüs normalleşme süreci ve sonrası için planlarımızı yapmaya başlayalım, bu konuda size destek olmak için can atıyoruz!

Herkese sağlıklı & güzel günler dileriz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir